Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-29 13:25:55
Autor zdjęcia/źródło: Żródła magnezu Designed by Freepik @pixabay
Magnez to niezwykle ważny pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest potrzebny do tworzenia neuroprzekaźników, prawidłowego działania komórek nerwowych, budowania białek, metabolizmu, naprawy DNA. Niedobory magnezu są dziś bardzo powszechne, ponieważ magnez jest dość mocno wypłukiwany z gleby z uwagi na stosowanie sztucznych nawozów, które często obfitują w potas. Dodatkowo my także coraz więcej magnezu zużywamy – jemy coraz więcej, stresujemy się coraz bardziej, a pierwiastek ten dość szybko „ucieka” w stresie.
Niedobory magnezu mogą dać bardzo długą listę objawów, których często my lub lekarze nie kojarzą z niedoborem magnezu. A są to:
Drżenie mięśni i powiek
Stany lękowe
Uczucie ucisku w klatce piersiowej
Arytmia serca
Tężyczka
Bóle mięśni
Bóle kręgosłupa
Mrowienia
Drgawki
Zmęczenie oczu
Uczucie ciągłego stresu bez powodu
Zakrzepica
Nadciśnienie
Zespół jelita drażliwego
Zaparcia/biegunki
Gazy
Problemy z oddychaniem
Migreny
Astma
Długie leczenie infekcji
Słaba odporność
Nieżyt nosa
Wypryski
Zwapnienia tętnic, płuc
Kamienie nerkowe
Zwyrodnienia stawów
Łamliwe paznokcie
Wypadanie włosów
Zaburzenia potencji
Nietrzymanie moczu
Szczawiany w moczu
Warto spożywać produkty bogate w magnez takie jak: kakao, orzechy, daktyle, suszone morele, pestki dyni, migdały, produkty pełnoziarniste. Warto wspomagać się też odpowiednią suplementacją – najlepiej w formie chelatu magnezu, sól magnezowych, jabłczanu, czy treonatu – formy, która świetnie działa na układ nerwowy. Można też pić wody wysokozmineralizowane, stosować kąpiele w siarczanie magnezu, smarować się oliwką magnezową. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć nieco inne zapotrzebowanie – warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak stres, sen, dieta, czy nasilenie wyżej wymienionych objawów.
Z wykształcenia jestem biologiem o specjalności molekularnej. Liczne problemy zdrowotne nakierowały mnie na poszukiwanie prawdziwych przyczyn chorób, zmusiły do tego, aby na nowo odkryć to jak działa nasza nasz organizm - jego biochemia, czy fizjologia. Dietetyką zajmuję się już od kilku lat – zarówno pracą z pacjentami, jak i prowadzeniem autorskich szkoleń. Każdego dnia obserwuję jak zmiany w stylu życia, czy sposobu myślenia mogą zdziałać cuda! Jestem zwolenniczką holistycznego podejścia do zdrowia. Zdrowa dieta, dobrej jakości sen, nawodnienie, zmiana destrukcyjnych wzorców myślowych, pozytywne nastawienie do otaczającego świata to podstawa do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Niezwykle fascynuje mnie biochemia, (epi)genetyka, czy psychosomatyka (korelacja umysł-ciało). Lubię wyzwania, dlatego na co dzień zajmuję się trudnymi przypadkami – szczególnie bliskie są mi wszelkiego rodzaju zaburzenia neurologiczne, nowotwory, czy choroby autoimmunologiczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.08.29 19:56
O to u mnie pojawiają się niektóre objawy.. kawa, stres, zmęczenie swoje robi..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.